Legenda o Lechu, konspekty lekcji podstawówka - język polski
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Język polski - klasa IVa
22.02.2013
Temat lekcji: Poznajemy pierwszą stolicę Polski – legenda „O Lechu, Czechu i Rusie”
Cel ogólny:
- Uczeń zna legendę związaną z powstaniem Gniezna
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- pamięta znaczenie słowa legenda i zna jej cechy
- potrafi opowiedzieć poznaną legendę
- rozumie znaczenie słowa stolica
- wie jak powstała nazwa Gniezno według legendy
- zna symbole narodowe – godło Polski
Metody kształcenia:
- praca z tekstem
- pogadanka
- przekład intersemiotyczny
Formy pracy:
- zbiorowa
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- podręczniki
- karteczki z poleceniem dla grup
Przebieg lekcji:
I. WPROWADZENIE
1. Zapisanie tematu lekcji.
2. Pytanie o to, czym jest stolica, jaką nazwę nosi obecna i poprzednie.
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Odczytanie tekstu legendy.
2. Określenie bohaterów legendy.
3. Opowiedzenie wydarzeń opisanych w legendzie z użyciem słów: dawno temu, Słowianie, ród, wędrówka, gród, obozowisko, puszcza, siedziba, gniazdo przez ucznia
4. Opowiedzenie jakich ziem szukali bracia i podkreślenie odpowiednich fragmentów w tekście przez ucznia
5. Opowiedzenie przez ucznia dlaczego pierwsza stolica Polski nosiła według legendy nazwę Gniezno.
6. Krótka informacja o Gnieźnie opowiedziana przez nauczyciela.
7. Opowiedzenie przez ucznia co według legendy spowodowało, że herbem Polski jest biały orzeł na czerwonym tle.
8. Przypomnienie cech legendy, zapisanie ich w zeszycie i odnalezienie ich w tekście.
9. Podział na 6 grup i rysowanie ilustracji do legendy:
I grupa – Lech, Czech i Rus
II grupa – powiadomienie współplemieńców o decyzji szukania nowego miejsca zamieszkania
III grupa - wyprawa trzech braci i ich plemion
IV grupa – pożegnanie z bratem Rusem
V grupa – oglądanie przez Lecha pięknej krainy o gęstym lesie pełnym zwierzyny i rzekach pełnych ryb w miejscu obozowiska
IV grupa – zobaczenie orła przez orszak
III. ZAKOŃCZENIE
1. Prezentowanie wyników pracy.
2. Zadanie pracy domowej: napisanie własnej legendy.
[ Pobierz całość w formacie PDF ]