Lekcja 21, Tolkien, Sindarina

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

 

 

 

 

 

21.2.5 Podwójne przedrostki

 

Czasami zdarzają się sytuacje, gdy chcemy do jednego słowa dołączyć dwa przedrostki, na przykład gdy chcemy powiedzieć “spotkać znowu”: ad- (znowu) + govad- (spotkać).

 

Prawdopodobnie mamy tu do czynienia z sytuacją podobną jak w przypadku przedrostków będących częścią wyrazu złożonego (słowotwórczych) lub przedrostków pełniących funkcję przyimka (zobacz lekcja 17). Jeżeli przedrostek nie jest częścią wyrazu (przedrostek w funkcji przyimka), to chroni on słowo występujące po nim przed wszelkimi mutacjami, zarówno fonologicznymi (np. w czasownikach po zaimku względnym) jak i gramatycznymi (np. lenicja dopełnienia bliższego). Przed takimi słowami mogą stać przedimek określony, zaimek względny “który” i partykuła negująca ú, ale nie powodują one wtedy mutacji. Drugi przedrostek dostawiamy za określanym wyrazem i on także nie powoduje mutacji kolejnego wyrazu w zdaniu (bo nie jest związany znaczeniowo z wyrazem następnym, tylko z poprzedzającym):

 

govedin ad (towarzyszę znowu)

 

govedin ad vellon (znowu towarzyszę przyjacielowi)

 

Komentarz Galadhorna: słowo mellon ulega lenicji, bo jest dopełnieniem czasownika govedin. Formy takie zawsze ulegają lenicji. W tym wypadku mellon nie ma żadnego związku z ad.

 

ú-govedin (nie idę razem znowu)

ai ú-govedir ad (dla tych, którzy idą razem znowu)

 

Jeśli przedrostek jest integralną częścią czasownika (przedrostek słowotwórczy) to wszystko się dzieje według zwykłych reguł:

 

gonod- (liczyć) => ...

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • leborskikf.pev.pl
  •