Lekcja 30 4 sty 2010 T wody na powierzchni ziemi, Geografia
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Ciek wodny (czasami w nomenklaturze urzędowej wodociek) – ogólne określenie wszelkiego rodzaju liniowych, płynących pod wpływem , płynące stale lub w ciągu dłuższych okresów w wyżłobionych przez siebie łożyskach otwartych. Pojęcie cieku należy łączyć z płynącą wodą i korytem przez nią wyżłobionym
Rzeka – naturalny, powierzchniowy płynący w wyżłobionym przez rzeczną , okresowo zalewający rzeczną. W przyjmuje się, że rzekę stanowi o powierzchni powyżej 100 .
Rzeka główna – , która uchodzi bezpośrednio do , lub wpływa do ; nie może być innej rzeki.
Dopływ - lub mniejszy , który nie uchodzi bezpośrednio do , ale do innej . W zależności od tego, z której strony (brzegu) rzeki dopływ łączy się z nią, wyróżnia się dopływy lewe i prawe. Ponadto dopływy posiadają swoje własne dopływy - tworzą w ten sposób : rzeka główna, dopływy pierwszego stopnia, drugiego, trzeciego, itd., która tworzy i
Dorzecze - danej , czyli cały obszar, z którego spływają do systemu określonej . Granicą dorzecza jest , a jego punktem zamykającym - do .
Zlewisko obszar z którego wody system
Dział wód (dział wodny, rzadziej wododział) - umowna linia rozgraniczająca sąsiednie lub ; dla wyznacza się go na podstawie analizy , a dla w drodze rozpoznania wysokości zalegania zwierciadła wód podziemnych i układu utworów geologicznych .
System rzeczny - to rzeka główna wraz ze wszystkimi . Dorzeczem nazywamy obszar, z którego wody spływają do jednej rzeki. Granica pomiędzy dorzeczami to . Rzeka główna uchodzi do morza lub oceanu. Wyróżniamy dwa rodzaje ujść rzecznych: i .
Ujście rzeki – miejsce, w którym lub inny kończy swój bieg, łącząc się z inną rzeką lub wpadając do , , .
Ustrój (reżim) rzeczny - sposób w jaki kształtuje się przepływ w ciągu . Przede wszystkim zależy on od źródeł zasilania (, , ) oraz od wahań stanu wód w ciągu roku.
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]