Lekcja 25 19.paź 09.T.Teksty źródlowe(republika rzymska., Geografia, Historia

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Senator w starożytnym Rzymie członek rady starszych, a w okresie republiki członek senatu, czyli członek głównego organu rządzącego.

Senat organ zatwierdzający uchwaly zgromadzenia uchwaly w Rzymie.
municypium, gmina mająca z Rzymem traktat o przymierzu

 

1/58 Teksty źródłowe.

Urzędy pełnione przez Juliusza cezara:

68 p.n.e. Juliusz Cesar pelni funkcje kwestora(urzędnika Skarbowego.)

65r.Edyl  (urzędnik bezpieczeństwa publicznego.)

63.Juliusz zostal mianowany najwyższym kaplanem

62r Juliusz staje się pretorem.(urzędnikiem sondowym)

2. Stosunek Juliusza cezara do ustroju republikańskiego  był chlody, Juliusz Cezar wolal dyktaturę.

3.Przydomek imperator nadano cezarowi dlatego że wygrywal pojedynki.

Imperator wladca.

4.Cezarowi nzależalo na tym aby uwolnić się od dlugów,środki na splatę dlugów zdobywa w Hiszpanii jako namiestnik.

Cezar zagarnąl sobie ludzką ufność wystawnymi igrzyskami

Cezar pragnąl wlaczyć i rządzić republiką a skuteczne podboje umożliwiwy mu szybki rozwój kariery politycznej.

5. W pierwszym okresie swego istnienia Rzym był i zgodnie z rządziło nim kolejno siedmiu królów. Ostatni trzej rzymscy władcy wywodzili się z dynastii Tarkwiniuszy i byli pochodzenia etruskiego. Ostatni z nich - Tarkwiniusz Pyszny (534 - 510 r. p.n.e.) uznawany był powszechnie za , a jego rządy spotkały się ze sporym niezadowoleniem społecznym. Przeciwko niepopularnemu władcy wybuchło powstanie pod dowództwem Lucjusza Juniusza Brutusa. W wyniku tego powstania królzostał wypędzony, a rzymianie na trwałe nabrali niechęci do monarchicznej formy rządów. Działo się to w latach 509/508 p.n.e. i od tego czasu Rzym stał się republiką. Słowo "republika" wywodzi się z łacińskiego res publica, czyli "rzecz wspólna", "rzeczpospolita".

. W komicjach kurialnych zasiadano według podziału na kurie, czyli rody. Ten typ zgromadzeń ludowych znaczną rolę posiadał w pierwszych wiekach Rzymu, jednak w okresie republikańskim utracił on swoje znaczenie. Zadania komicjów kurialnych sprowadzały się jedynie do nadawania imperium (czyli władzy wojskowej) urzędnikom, wybranym przez komicja centurialne. W komicjach centurialnych głosowanie odbywało się według centurii, z których każda dysponowała jednym głosem. Zatem decydował tu podział na grupy majątkowe. Komicja centurialne zatwierdzały wnioski prawodawcze, proponowanych przez urzędników zwołujących zebranie ( lub ). Komicja te zatwierdzały także uchwały senatu ( te odnoszące się do polityki zagranicznej), wybierały niektórych urzędników (jak konsul, pretor i ) oraz zatwierdzały wyroki śmierci. Komicja tribusowe powstały około piątego stulecia przed naszą . Głosowano w nich według tribus (zatem według jednostek terytorialnych) i były one zwoływane przez trybuna ludowego. Zajmowały się: uchwalaniem ustaw na podstawie wniosków zgłaszanych przez trybunów ludowych, wyborem trybunów ludowych, trybunów wojskowych, kwestorów, a także innych niższych urzędników. Cechą charakterystyczną wszystkich wyżej wymienionych zgromadzeń było to, że głos zabierać mogli na nich jedynie zwołujący je urzędnicy. Nie było zatem dyskusji, lecz samo głosowanie.

Władza wykonawcza w starożytnym Rzymie była silna. Składały się na nią senat oraz urzędnicy (magistratus). W okresie republiki senat stał się najważniejszą instytucją państwową (wcześniej był jedynie organem doradczym). Początkowo zasiadało w nim 300 senatorów, ale w I w. n.e. liczba senatorów wzrosła do 600. Jako że wszystkie urzędy miały w republice rzymskiej krótką kadencję (najczęściej rok), to właśnie senat był instytucją, która zapewniała ciągłość władzy. Senat składał się z byłych oraz z czynnych urzędników państwowych. Lista senatorów układana była przez cenzorów. Senatorowie sprawowali swoje funkcje dożywotnio, a tylko w wyjątkowych sytuacjach mogli być wykreśleni z list senatorskich. Obowiązkiem cenzorów było dbanie, by te listy były aktualne i by na wakaty (czyli wolne miejsca, które zwalniały się najczęściej po śmierci danego senatora) powoływano odpowiednie osoby. Senat decydował o najważniejszych kwestiach państwowych, czyli o polityce krajowej i zagranicznej. Posiadał też inicjatywę ustawodawczą oraz zatwierdzał uchwały komicjów. Senatorowie nosili togi z szerokim purpurowym pasem. Specjalnym zaszczytem była, sprawowana przez pięć lat, godność pierwszego senatora ( tzw. princeps senatus). Pierwszy senator miał ten , że zawsze jako pierwszy mógł zabrać głos w dyskusji. Senat zwoływany był przez konsula, , pretora lub później także przez trybuna ludowego.

6.Swetoniusz ocenia postawę negatywnie.Swetoniusz uważa że wszystkie czyny Cesara na jego niekorzyść.

7.Senat był źle przyjęty przez lud, ludzie oceniali źle glosowania senatu.

8.Ustrój polityczny w starożytnej Grecji.

9.dlatego że chciał podzielić się z nami swoimi wrażeniami.

10. Dyktature Cezara akceptowal Lód a senat nie. Dlatego że senat przy dyktaturze cezara nie mógl podejmować władzy.

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • leborskikf.pev.pl
  •