Lekcja 2, Inventor - Kurs
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
Lekcja 2 -- Tworzenie szkiców na płaszczyźnie
Witam na drugiej lekcji poświęconej Inventorowi. Na poprzedniej szczegółowo omówiono zagadnienie zakładania projektu. Dzisiejsza lekcja będzie dotyczyła szkicowania. Postaram się omówić podstawowe narzędzia rysunkowe służące do tego celu. Będziemy szkicowali bez zastosowania narzędzi rysowania precyzyjnego i innych ułatwień. Celem lekcji jest raczej przedstawienie zasad tworzenia szkicu, a nie omówienie samych narzędzi.
Dobrze, dosyć wstępów, czas wziąć się do pracy. Otwieramy nowy rysunek w stworzonym ostatnio projekcie. Inventor pokaże nam okno podobne do poniższego.
Rys. 1
Pracę nad nowym szkicem zaczniemy od usunięcia szkicu stworzonego domyślnie przez program. Aby usunąć go bez problemu, musimy wyłączyć tryb tworzenia szkicu. W tym celu klikamy narzędzie Sketch:
Rys. 2
a następnie w przeglądarce obiektów odnajdujemy stworzony przez program szkic.
Rys. 3
Klikamy prawym przyciskiem myszy i z menu rozwijanego wybieramy Delete. Szkic zostanie usunięty. Następnie rozwijamy gałąź Origin i klikamy element XY Plane prawym przyciskiem myszy. Z rozwijanego menu wybieramy opcję New sketch.
Rys. 4
Po wykonaniu tych czynności, w oknie przeglądarki obiektów pojawi się przygotowany nowy szkic i automatycznie zostaną uruchomione narzędzia służące do tworzenia elementów płaskich.
Rys. 5
Mamy już wszystko przygotowane. Ponownie nadszedł czas na odrobinę teorii. Założeniem wielu programów służących do projektowania części mechanicznych jest to, że starają się niejako wspomagać pracę twórczą projektanta. Jakże często zdarza się, że najbardziej zaawansowane technologicznie projekty powstają ze szkiców wykonanych na kawałku papieru odpadowego. Podobny sposób projektowania zapewnia Inventor. Jak już mówiłem, założeniem tej lekcji jest pokazanie jedynie zamysłu tworzenia szkicu -- nie zaś skupianie się na detalach, czy nawet wymiarach całości. Nawet takie elementy jak prostoliniowość pewnych fragmentów szkicu można wręcz pominąć na tym etapie.
Tak więc zabierzmy się do szkicowania. Na początek proponuję narysować kształt podobny do poniższego.
Rys. 6
Podczas rysowania tego kształtu użyjemy podstawowych narzędzi rysunkowych znanych z wielu innych programów (niekoniecznie z CAD-a), np. tych do tworzenia linii i okręgu. Na tym etapie rysowania nie zwracamy uwagi na precyzję tworzenia kształtu ani na te narzędzia, które Inventor będzie uruchamiał w tle -- niejako pomagając nam w rysowaniu. Zaczynajmy! Jako pierwszy element narysujemy zwyczajną figurę przypominającą prostokąt. W tym celu użyjemy narzędzia linii. Należy wskazać kolejne punkty.
Rys. 7
W wyniku naszych działań powinno powstać coś podobnego do tworu pokazanego na poniższym rysunku.
Rys. 8
Następnie w narożnikach prostokąta rysujemy dwa okręgi za pomocą narzędzia rysowania okręgu. Wskazujemy środek oraz promień -- można powiedzieć "na oko".
Rys. 9
Rezultatem powinna być figura podobna do pokazanej poniżej.
Rys. 10
Skorzystamy z jeszcze jednego narzędzia rysunkowego, umożliwiającego wykonanie zaokrągleń w narożnikach, które nie zawierają okręgów. Narzędziem tym będzie Filet.
Rys. 11
Korzystanie z niego jest bardzo proste -- wskazujemy krawędzie, między którymi chcemy wykonać zaokrąglenie. I gotowe.
Rys. 12
Promień zaokrąglenia można zmieniać za pomocą specjalnego okna dialogowego, otwierającego się podczas uruchamiania narzędzia.
Rys. 13
Teraz pozostało tylko powycinanie zbędnych krawędzi -- sztuki tej dokonamy posługując się narzędziem Trim.
Rys. 14
Zostało ono skonstruowane w sposób bardzo intuicyjny. Aby obciąć niepożądaną krawędź, wystarczy najechać na nią myszką. Wówczas krawędź zmienia wygląd.
Rys. 15
Jak widać, do obcięcia kwalifikuje się fragment pomiędzy krawędzią okręgu oraz linią pionową. W ten sposób wytnijmy wszystkie zbędne krawędzie. Efektem naszej pracy będzie element podobny do pokazanego powyżej. Na zakończenie zobaczmy nasze dzieło w przestrzeni trójwymiarowej. Klikamy obszar rysunkowy i wybieramy z podręcznego menu opcję Isometric view.
Rys. 16
Efekt przejścia pomiędzy widokami na pewno zaskoczy miłośnika programów CAD.
Rys. 17
Na tym zakończę dzisiejszą lekcję. Pozostaje mi jedynie życzyć miłego szkicowania. Mam nadzieję, że już nie możesz się doczekać, Drogi Czytelniku, naszkicowania jakiegoś niebanalnego kształtu. Powodzenia!
[ Pobierz całość w formacie PDF ]