Leczo, Przepisy kulinarne

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Leczo

 

Składniki:

·         2 papryki czerwone (słodka)

·         2 papryki zielone

·         2 papryki żółte

·         2 papryki białe

·         4 średniej wielkości pomidory

·         4 średniej wielkości cebule

·         2 kostki rosołowe (drobiowe - koniecznie firmy Knorr ponieważ mają charakterystyczny smak)

·         2 łyżki pikantnego dobrego keczupu

·         papryka ostra mielona,

·         papryka słodka mielona

·         chili, dobra podwędzana kiełbasa

·         1 łyżka oleju lub oliwy do smażenia

·         1-2 łyżki mąki pszennej

 

Sposób przygotowania:

·         Paprykę oczyścić i pokroić w cienkie paseczki, cebulę pokroić w \\\\\\\\\\\\\\\"talarki\\\\\\\\\\\\\\\", pomidory spażyć i obrać ze skórki - pokroić (dowolnie). Warzywa podzielić na trzy części.

·         Do garnka średniej wielkości wlać trochę wody (tak by zakryła dno) a następnie dodać jedną część warzyw. Dusić na wolnym ogniu aż będą miękkie.

·         Następnie dodać kolejną porcję warzyw i kostki rosołowe. Dobrze wymieszać i dusić pod przykryciem na wolnym ogniu. Kiełbasę obrać ze skóry, pokroić w plasterki i obsmażyć na patelni z dodatkiem oliwy lub oleju. Usmażoną kiełbasę wraz z oliwą, na której się smażyła - i z ostatnią częścią warzyw - dodać do garnka. Dusić na wolnym odniu stale mieszając. Kiedy warzywa będą miękkie doprawić do smaku dodają paprykę słodką, ostrą i chili oraz keczup. Następnie rozrobić 2 łyżki mąki z wodą tak by nie powstały grudki i wlać na gotującą się potrawę stale mieszając. Pogotować jeszcze chwilę.

·         Podawać na ciepło ze świerzym białym pieczywem.

 

Uwagi:
 Aby leczo wyszło dobre należy dodać mało wody. Warzywa dusić tak by puściły sok. W efekcie potrawa jest zrobiona nie na wodzie lecz na soku z papryki i pomidorów.
Do potrawy najlepiej dodawać tylko - kostki rosołowe Knorr. Mają one specyficzny charakterystyczny i wyrazisty smak. Ta sama potrawa przygotowana na kostkach rosołowych innych form - za każdym razem będzie smakowała inaczej. Sprawdziłam to !
Tak samo jest z przyprawami np. papryka mielona. Polecam KAMIS. Te są zdecydowanie najlepsze. Przyprawa (nawet ta sama lub o takiej samej nazwie), ale kupiona z innej firmy - smakuje inaczej. Dla ciekawostki podam, że np. przyprawa Curry z firmy Kamis a z firmy Kotanyi - RÓŻNI SIĘ SKŁADEM. A to niestety ale zmienia smak potraw. Dlatego każda potrawa przygotowywana w innym domu (nawet ta sama) smakuje inaczej. Ta sama prosta zasada dotyczty keczupu czy też koncentratów pomidorowych - tu zostawiam jednak dowolność. zachęcam do wypróbowania przepisu i życzę smacznego.

 

 

Leczo

 

 

 

Najbardziej znane u nas węgierskie danie. My podajemy je w wersji bezmięsnej, za to z dodatkiem cukini.

 

czas: 

30 minut

ilosc porcji: 

4

 

 

składniki: 

3 czerwone papryki
2 zielone lub żółte papryki
3 duże cebule
pół kilograma mięsistych pomidorów
30 dag cukini
3 łyżki oleju
po łyżeczce słodkiej i ostrej papryki w proszku

 

 

przyrządzanie: 

Cebulę oczyścić, pokroić na grube półplasterki. Zeszklić w dużym rondlu na rozgrzanym oleju. Dodać oczyszczoną z gniazd nasiennych, pokrojoną w cienkie paski paprykę. Dusić na małym ogniu często mieszając przez około 5 minut. Pomidory gotować przez 1 – 2 minuty we wrzątku, a następnie obrać ze skórki. Pokroić niezbyt drobno i dodać do duszących się warzyw. Wrzucić tez pokrojoną w kostkę cukinię. Dokładnie wymieszać, wsypać ostrą słodka paprykę oraz doprawić solą.
Dusić przez około 5 minut bez przykrycia do chwili aż pomidory się rozpadną, a papryka pozostanie nadal jędrna.

 

 

uwagi: 

Podawać z ciepłą bagietką i kieliszkiem czerwonego, węgierskiego wina.

 

Leczo wg Makłowicza

 

Składniki:
4 duże cebule
4 łyżki oleju słonecznikowego
1 kg żółtej papryki
2 ostre zielone lub czerwone papryki
1 kg dojrzałych pomidorów
3 ząbki czosnku
sól

Sposób przyrządzenia:

W rondlu rozgrzać olej, zeszklić na nim pokrojoną w półplasterki cebulę, dodać pokrojoną w duże kawałki paprykę oraz sparzone, obrane ze skórki i posiekane pomidory, drobno posiekany czosnek, nieco posolić. Dusić do miękkości, najpierw pod pokrywką, pod koniec odkryte, by odparować nieco ewentualny nadmiar sosu. Uważać, żeby nie rozgotować papryki na miazgę. Podawać na ciepło z ryżem albo jajkami, które wbija się do leczo kilka minut przed końcem gotowania. Doskonałe również na zimno.

Przepis pochodzi z książki Wydawnictwa Znak

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • leborskikf.pev.pl
  •