Lascaux,

 

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Lascaux to zespół jaskiń w Akwitanii, w południowo-zachodniej części Francji. W 1940 roku przypadkowo  odkryto tam prehistoryczne rysunki i malowidła wykonane na ścianach. Czas ich powstania określany jest na wczesny okres kultury magdaleńskiej, czyli mają one około 17-16 tys. lat

 

Zespół malowideł zdobiący ściany jaskini przedstawia wizerunki  jeleni, żubrów, koni i byków. Zwierzęta te, których wielkość na obrazach dochodzi nawet do 5 metrów długości i 2 metrów wysokości, przedstawione są w rozmaitych pozach.  Podczas walki, ucieczki i odpoczynku, niektóre nawet w ujęciu perspektywicznym. Rzadko pojawiała się postać człowieka, jeżeli już, to była pokazana w prymitywny sposób.
 

Malowidła miały zapewnić pomyślność w łowach ich twórcom. Zostały wykonane farbami otrzymanymi za pomocą barwników pochodzenia naturalnego. Czerń  uzyskano z , a czerwień, żółć i purpurę  ze związków . Farby nakładane były palcami lub wykonanymi z lub . Stosowano też wydrążone kości jako prymitywny .

 

Cały ten zespół malowideł nie powstał w jednorazowym akcie twórczym. Zapewne narastał i przeobrażał się służąc wielu kolejnym pokoleniom. Obecność dzieł wcześniejszych z pewnością musiała jakoś oddziaływać na kompozycje powstałe później.

Można zaobserwować stopniowe doskonalenie rysunków. Szczególnie interesująca jest "Sala Byków", w której twórca zastosował elementy tzw. perspektywy skręconej.

 

Niezwykłe malowidła z jaskini Lascaux poważnie ucierpiały w wyniku zmiany mikroklimatu przez tłumy ludzi zwiedzających podziemną galerię.

W 1983 roku otwarto dla zwiedzających Lascaux II, kopię jaskini Lascaux, odtwarzając wiernie dwie najważniejsze galerie: Salę Byków i Galerię Osiową, w których znajduje się 90% wszystkich przedstawień. Malowidła zostały wykonane za pomocą technik stosowanych w paleolicie.

... [ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • leborskikf.pev.pl
  •